İlamsız İcra Takibine İtiraz – Dilekçe Örneği

İlamsız icra takipleri itirazla durmaktadır. Buradaki önemli husus ise itiraz nasıl yapılmalıdır ve sonuçları neler olmaktadır?

 • İlamsız icra takibine itiraz dilekçe örneği alt kısımda yer almaktadır.
 • İlamsız icra takiplerinde itiraz süresi 7 gündür.
 • İlamsız icra takipleri süresi içerisinde itiraz edilmez ise kesinleşir.
 • Kesinleşen icra takibi sonucunda; alacaklının malvarlığınıza haciz koyma hakkı doğar.

İcra takibine yapılan itiraz sonuçları ne olur?

 • Haksız yere yapılan itiraz sonucunda alacaklı açacağı davada itirazın haksız yere açıldığını ispat ederse mahkeme tarafından aleyhinize %20 icra inkar tazminatı hükmedilir.
 • Dava neticesinde; dava masrafları ve icra inkar tazminatını alacaklıya ödemek durumunda kalırsınız.

İZMİR (..) İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İzmir, …./…./…….

Dosya No                      : …………/………… Esas

BORCA İTİRAZ EDEN : ………………. ……………. (TC: ………………..)

ADRESİ                        :……………………

ALACAKLI                    : …………………..

ADRESİ                        :…………………

KONU                           : Ödeme emrine, borca, takibe, faiz oranına, faize, işlemiş faize ve takibin tüm ferilerine itirazlarımız hakkındadır.

TEBLİĞ TARİHİ           :…./…../……..

Açıklamalar

Yukarıda esas numarası yazılı, müdürlüğünüzde başlatılmış icra dosyasından tarafıma ilamsız takip yolu ile icra takibi yapılmış ve ödeme emri gönderilmiştir. Yasal süresi içinde aleyhime başlatılan icra takibine itirazlarımı bildirmekteyim.

Alacaklı olduğunu iddia eden taraf haksız bir şekilde ilamsız icra takibi başlatmıştır. Alacaklı olduğunu iddia eden tarafa herhangi bir borcum bulunmamaktadır. Bu nedenle ödeme emrine, borca, takibe, faiz oranına, faize, işlemiş faize ve takibin tüm ferilerine açıkça itiraz ediyorum.

Talep ve Sonuç : Açıklanan nedenlerle; ödeme emrine, borca, takibe, faiz oranına, faize, işlemiş faize ve takibin tüm ferilerine itiraz eder, açılan icra takibinin durdurulmasına karar verilmesini saygılarımla talep ederim. ../…./……

BORCA İTİRAZ EDEN
………………… ………………….

Ek : Kimlik Fotokopisi

29 Responses
 1. Atila Akbulut

  ilamsız icra takibi yapan dolandırıcıya karşı bizim hukuki bir hakkımız varmıdır varsa ne yapılabilir?

 2. Gözel Hukuk & Danışmanlık

  Makalemiz sorunuzu genel anlamda cevaplandırmaktadır. İtirazınız sonrası takip duracaktır. Daha detaylı bilgi talebiniz olması halinde iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  1. Safa

   Bana da ilamsız ödeme emri geldi örnek 7,takibin dayanağı ne senet mi faturamı sozlesmemi bir ek yok ödeme emri kağıdı tamam öde denilmiş tamam da neye istinaden açılmış icra emri.ne yapmam lazım acaba borca itiraz etsem bu sefer geçmişten birşey çıkar falan senetim yok kimsede yoksa.

   1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

    Ödeme emrinde takibin dayanağı yazılıdır. Takibin dayanak belgesi varsa ödeme emrinin ekinde bulunmalıdır.
    Kambiyo senetleri vasıflarını yitirmediyse ilamsız icraya konu edilmezler.

    1. Harun

     İyi günler iyi çalışmalar. 2013 yılından evkura borcum kalmış 1661 TL. Bunu 16000 TL ye yakın Bi paraya çıkarmışlar %84 faiz işletilerek. Maaş haczim var toplamda bu ayki ödenecek parayla 7000 TL ödemiş olucam. Bu borç ve faizden nasıl kurtulabilirim. Bana bir yol gösterebilirmisiniz

     1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

      Kesinleşmiş icra takibinde faizin yanlış hesap edilmesine karşı menfi tespit davası açılabilir.

 3. Eda

  Merhabalar, ev sahibim bu yıl istediği kira artışını yapamadığım için beni icraya verdi. Tuttuğumdan beri evde var olan banyodaki problem çözülmediği için pandemi sürecinde kira artışını kabul etmedim ve ev sahibi 1 yıl boyunca buna hiçbir tepki göstermeden kabul etti. Bu yıl da içinde bulunduğum koşullar nedeniyle istediği artışı yapamadım. Ve beni Ocak 2022 itibariyle geçmiş kira artış bedellerini de talep ederek icraya vermiş. İtiraz hakkımı kullanacağım. Ayrıca bayan ve yalnız yaşıyor olmamı kullanıp, manevi olarak beni yıprattığı için savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Başvurduğum bu yöntemler beni olumlu bir sonuca ulaştırır mı?

  yapmadığım kira artış miktarlarını

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Manevi yıpranma için değil kanuni olarak suç olarak tanımlanan suçlar bakımından savcılığa şikayetçi olmalısınız. Ayrıca bu durumu delillendirmeniz gerekmektedir. Aksi halde şikayetiniz kabul edilmeyecektir.
   Ev kiralarında tüfe oranından daha yüksek bir kira artışı yapılması mümkün değildir.

 4. Mustafa Şahin

  Merabalar Yapmış olduğum Trafik Kazasında Aracımı yapan Firma adıma kestiği faturada Aracıma ne tür malzeme kullandığı kullanılan malzemelerin cinsini belirtmesini istememe rağmen belirtmemiş ve İcra başlatmış başlayan icrada Taşınmazlarıma Banka hesaplarıma bloke konmuş ve madur edilmişimdir.Maduruyetimin kalkması için İcra bedellerini ödedim.Faturayı ödemiş oldum.Ama hala istedığim düzenleme yapılmadı bu konuda hakkım nedir yardımcı olurmusunuz…

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Kesilen faturaya istinaden icra takibi açılabilecektir. Bu aşamada takibe itiraz etme imkanınız vardı. Bu aşamadan sonra olmayan borcu ödediğinizi düşünüyorsanız istirdat davası açabilirsiniz.

 5. Hilal Keleşer

  Dershane ücretlerinin tamamını ödememize rağmen 6 sene sonunda icra kağıdı geldi ödeme yapmadığmıza dair. Haksız yere tekrar ücret talep ediliyor. Şuan şubeleri kapanan bir dershane. Senetler nerde kim bilir. Ne yapmamız gerek bu durumda

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, gelen ödeme emrinin içeriği bu konuda önem arz etmektedir. Kambiyo senedine dayalı bir takip mi değil mi öncelikle buna bakmak gerekir. İtiraz veya dava yoluna gidebilirsiniz.

 6. selda

  merhaba alacaklı (turkcellden temlik alan bir firma) ölen babam aleyhine terekeye ilamsız icra takibi yollamış senet 01.01.2016 tarihli olması hak düşürücü değil midir? ben hem borca hem de imzaya itiraz eden bir dilekçe yazdım .
  senetlerde zaman asımı suresi 3 yıl değil midir?

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba senedin zamanaşımı süresi ve borcun zamanaşımı süreleri farklıdır.
   Size karşı başlatılan icra takibinin ilamsız icra olduğunu ifade ettiğiniz için; alacaklı tarafın kambiyo senedine mahsus takibe geçmediği anlaşılmaktadır.
   Bu halde adi alacak gibi ilamsız takibe geçtiği için itirazın iptali davasında senet delil olarak değerlendirilecektir.

 7. orhan

  Merhaba mağazadan bir arkadaşım ürün aldı beni kefil gösterdi borcu ödemedi ve bana icra kağıdı geldi ona ödeme emri veya icra kağıdı gelmedi tüm borcu benden istiyorlar nasıl itiraz edebilirim.

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   İtiraz dilekçemiz genel olarak sizi yönlendirmek üzere paylaşılmıştır. Örnek dilekçemizde değişiklik yapabileceğiniz gibi iletişim kanallarımı aracılığı ile bizimle iletişime geçerek destel alabilirsiniz.

 8. SERVET DEMİRCİ

  Merhaba;

  Kiracım aidat ve yakı giderlerini ödemediği için banda icra geldi. Bu dilekçeyi kullanıp itiraz edebiir miyim ? birde bunu nasıl kiracıma yönlendirebilirm sonuçta borç onun.

 9. Aykut

  Merhaba, dilekçe başlığı “…………… Müdürlüğüne” mi yoksa “……………………. Dairesine” mi olmalı. Bana gelen ödeme emrinde “Gaziosmanpaşa 6. İcra Dairesi” yazıyor.

 10. Asli

  Merhaba kiracimiza tahliye tahutnamesi ile ilamsiz tahliye talebi ilettik. İmzanın kendisine ait olmadığını öne sürerek itiraz etti ve tahliye kararı durduruldu. İnkarı sebebi ile ne yapabiliriz imzayı bizim attığımızı iletmiş iftira içinde ayrıca birsey yapabilir miyiz nasil çözebiliriz

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, detaylı bilgi için ofisimizden hukuki danışmanlık alabilirsiniz.

 11. hasan

  merhaba

  2009 yilinda babam vefat etti sonradan kredi karti borclari cikti 2011 yilinda kredi karti borcundan dolayi ilamsiz icra teblig edildi sonraki surecte borcu odeyemedik alacak varlik sirketine devir olmus ve varlik sirketi yeniden yeni dosya numarasi ile icra takibi baslatti 2022 yili tarihli arada gecen surede zaman asimi olmusmudur ilamsiz odeme emrine zaman asimi olarak itiraz etsem kabul olurmu borc alacagi 4050-tl tutarinda idi su anda faizleri ile birlikte 26 bin tl tutarinda alacak talep edilmekte ilamsiz teblig ile odeme emri gondermisler nasil bir yol izlemeliyim itiraz ederken faize ve zaman asimina mi itiraz etmem gerekli

 12. Vildan Erbab

  Merhaba 8 ay once trafik kazasi yaptim ve ben hatali ciktim. Benim sigortam karsi tarafin aracjnjn masraflarini odedi. Konu kapandi.10 haziran gunu kapima ilamsiz icra kagidi geldi bu sahis ve avukatindan. Araci 4 gun tamirde kaldigi icin kazanc kaybindan,4 gunluk kiralik arac bedelini benden talep ediyorlar.ancak ekte fatura vs yok. Ekspertiz raporu var sadece.Araci ticari aracta diil.ben buna itiraz etsem kazanirmiyim.aradan 8 ay gecmis bu dava masum diil diye dusunuyorum.bana yardimci olurmusunuz 7 gunluk itiraz surecim isliyor.sagolun simdiden

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, itiraz yoluna gidebilirsiniz. Ancak bu itirazdan sonra karşı dava açılabileceğini göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

 13. Tayfun

  Merhabalar benim şuandaicralık dosyalarım var maaş icrasından her kesilir bu gün vaşka bir dosya için ödeme emri geldi icra kesintesi olduğu halde bu normal mi bunun benim açımdan bir sorun teşkil edecek bir durumu olur mu

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, maaşınızdan tahsil edilen ilk dosyanın borcu bittikten sonra diğer dosya alacağı tahsil edilmeye başlanacaktır.

Cevap Yazın

error: Content is protected !!