Nafaka artırım davası örnek dilekçe

İZMİR .. AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI          : Ad, Soyad, TC Kimlik numarası, Adres

DAVALI          : Ad, Soyad, TC Kimlik numarası, Adres

KONU             :  … TL tutarındaki yoksulluk nafakasının … TL tutarına, … TL tutarındaki iştirak nafakasının … TL tutarına artırılması istemli davamızdır.

AÇIKLAMALAR

…… Aile Mahkemesi’nin kararı ile davalı ile boşanmamıza karar verilmiş olup, bu dava sonucunda tarafıma … TL tutarında, davalı ile müşterek çocuklarımıza ise aylık … TL tutarında nafaka bağlanmıştır.

Yaklaşık 3 yıl önce karara çıkan dosyamızda hükmedilen nafaka miktarı artık tarafıma ve çocuklarıma günümüz şartlarında yetersiz gelmektedir. Çocuklarım boşanma kararından sonraki süre zarfında büyümüşler ve bakım, eğitim giderleri artmıştır. Oturmakta olduğumuz evin kirası boşanma tarihinde 700 tl iken bugün 1000 tl olmuştur. Bu şartlar altında boşanma davasında hükmedilen nafaka miktarı ile çocuklarımla birlikte geçinememekteyim.

Davalının ise çalıştığı yerden kazandığı aylık ücret nafakanın artılması halinde kendisini etkilemeyecek kadar fazla miktardadır. Davalı son derece refah içerisinde yaşamaktadır; fakat aylık ödediği nafaka miktarı dışında çocukların hiçbir giderine karışmamakta ve hiçbir şekilde harçlık dahi vermemektedir.

Açıklanan sebeplerle nafaka artırım davası açma zaruretim doğmuştur.

HUKUKİ DELİLLER   : Ekte sunulu belgeler, keşif, bilirkişi, tanık, yemin ve her türlü yasal delil

HUKUKİ SEBEPLER            : TMK, TBK ve sair ilgili mevzuat

TALEP VE SONUÇ   : Yukarıda arz ve izah edilen ve re’sen gözetilecek nedenlerle tarafım için … Aile Mahkemesi’nce hükmedilen aylık … TL turarındaki yoksulluk nafakasının … TL’ye çıkarılmasına, çocuklarım için hükmedilen aylık … TL tutarındaki iştirak nafakasının … TL’ye çıkarılmasına, yargılama giderlerinin karşı taraf üzerine yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz. (Tarih)

  Ad-Soyad

İmza

35 Responses
 1. Çınar

  Merhaba eşimden boşandım 10 yaşında oğlumla kirada oturuyorum pandemiden dolayı ise gidemiyorum hiçbir gelirim yok kiramı veremiyorum 6 yidir 400 nafaka veriyor artirmiyor yardım edin lütfen hayat şartları çok zor yetmiyor nafakanın artmasını istiyorum efendim

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, uyarlama davası açmanız kısmen de olsa probleminizin çözümü olacaktır. Özel avukat tutamayacak durumda olanlar için Baroların adli yardım servislerinin şartları karşılandığı takdirde destek olabileceğini hatırlatmak isteriz.

   1. Merve

    Bu dilekçeyi devam eden dava için revize edip kullanabilir miyiz?
    Bağlanan çocuk nafakasını yükseltmek için malum davanın biteceği yok. Devlet Memurlarına %30,5 zam yapıldı. 5.700 tl maaşı vardı artık 7.400 maaşı var. Herkesin maaşı artıyor. Her kalem masraf artıyor süt, bebek bezi (18 aylık bebeğimiz), meyvesi, sebzesi her şey nafaka durduğu yerde duruyor.

   2. Gözel Hukuk & Danışmanlık

    Paylaşmış olduğumuz dilekçe örnek dava dilekçesidir. Dava açıldıktan özel gerekçelerinizi içeren beyan dilekçesi vermeniz daha uygun olacaktır.

 2. Sevgin

  Merhaba ben enson 2015 yılında nafaka artırım davası açmıştım 500tl nafakam var acaba tekrar açarsan ne kadar artar yoksulluk nafakası aliyorum

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Bu konuda takdir mahkemede olacaktır. Özel ve genel şartlar değerlendirilerek karar verilmektedir. Diğer hususlarda değişiklik olmadığı takdirde, alım gücü korunmaya çalışılarak bir karar verilir.

   1. Yeşim Özkan

    Merhabalar, bu dilekçeyi düzenleyerek avukat olmadan kendim nafaka arttırma isteğinde bulunabilir miyim yoksa avukat olması şart mıdır

 3. Ada

  İyi günler 10 yıldır sadece oğluma 250 tl nafaka alıyorum .8.sınıf öğrencisi işsizim nafakayı arttırıp eğitim süresince almasını nasıl sağlarım örnek bir dilekçe paylaşmanız mümkün mü şimdiden teşekkür ederim.

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, örnek dilekçe üzerinden hareket ederek dilekçenizi hazırlayabilirsiniz.

 4. Semra eraltay

  Merhaba üç yul önce anlaşmalı ayrıca ldim iki çocuğum var liseye giden artırma davası açtım. Karşı taraf ta itirazda bulunmus. Nafakanın düşürülmesini ve maddi manevi 50 bin tazminat istemiş işlerinin düşmesi bakali vardı. İşlerinin kötüye gitmesinden dolayı nafakanın düşürülmesini istemiş. Böyle bir hakkı varmı karşı tarafın. Acaba

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, taraflar nafakanın artırılması veya azaltılmasını değişen şartlara göre mahkemeden isteyebilecektir. Detaylı bilgi için bizimle iletişim kanallarımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 5. Gülşah

  Merhaba eski eşim bana bağlanan nafaka miktarindan daha fazla nafaka veriyor hayat pahalılığından ötürü ancak kendisi madem verdiğim miktar yükseldi bunu nafaka davası aç ve gösterelim dedi.Ben bir dilekçe ile basvurucam iki tarafta anlaşmalı olduğu için giderleri ispat yoluna gitmeli miyiz?

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, davanızı delillendirmeniz dava sürecinde ortaya çıkabilecek olumsuzluklar için önem arz etmektedir. Bununla beraber; davalının davayı kabul etmesi halinde problem yaşamadan nafaka sürecini tamamlayabalirsiniz.

 6. Gulhanim

  İyi günler ben eski eşime nafaka attırim davası açmak istiyorum 4/yıl önce velayeti aldım hakim 400tl bağladı 2cocuguma kızı 200 Tl ve artık yetmiyor bunu çocuk başı 400 TL den 800yapmak istiyorum fakat dava açarken harç alıyorlar mis ne kadar oluyor çünkü maddi durumum yok ve eski eşimde sürekli nafakasını ödemiyor hep icralık oluyoruz ceza gelince ödüyor toplu alamiyormuyum eski borclarini

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Kişilerin nafaka ödememesinin hukuki müeyyidesi tazyik hapsidir. Toplu ödeme talebiniz ise ancak mahkemece karar verildiği takdirde geçerli olabilir. Aksi halde toplu ödeme alma imkanınız yoktur. Detaylı hukuki danışmanlık almak için online hukuki danışmanlık sekmesini kullanabilirsiniz. Saygılarımızla..

 7. Efnan

  Merhaba… eski eşimle anlaşmalı olarak 2015 ekim ayında boşandık. İki çocuk için toplamda 1000 lira nafaka alıyorum. Bu nafakaların normalde artış oranı nedir. Bugüne kadar 1500 liraya kadar artırdı. Tefe TÜFE oranı bunun çok daha üstünde bir rakama tekabül ediyor. Devlet memuru olarak görünüyor ama çok farklı işler yapıyor. Yeni evliliğinde kadının iki çocuğuna da bakıyor. Lüks bir sitede oturuyor. 5 yıllık evliliğinde iki defa komple eşya değiştirdi. 11 yıl evliydik eşyalarımız hiç değişmedi. Ama tabiki yaptığı işleri ispatlayabilir miyim bilmiyorum. ne şekilde bir dilekçe yazmam gerekir. Nafaka belirlendiği tarih üzerinde sabit mi kalır. Sistem normalde bu şekilde midir? Saygılarımla…

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Nafaka artış oranları mahkeme kararında belirlendiği şekilde uygulanabilir. Artış oranı belirlenmemişse veya geçen sürede nafaka miktarı düşük kalmışsa ancak dava açılarak nafaka artışı sağlanabilecektir.

   İnternet sitemiz üzerindeki makale ve dilekçeleri bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel destek almak için ofisimizle iletişime geçebilir izmir boşanma avukatından destek alabilirsiniz.

   1. Narin

    Boşanali 8 yıl oldu 250 tl nafaka baglanmisti hic nafaka artirimi yapmadim babasi hic biseyini karsilamiyor oglum orta okula gidiyo sadece 250 tl nafaka sini yatiriyor ben para veriyom nafakami yatiriyom dio hic birgun okul masraflarini ozel ihtiyaclarini harcligini vermiyo nafaka artirma davasi acsam nekadar yukselir

  2. Nurten

   Merhaba,

   İştirak nafakası arttırma talebim var.karsi taraf evden internetin çalışıyor.yurtdisi kayıtlı bir sirketi olduğunu söylemişti .Haliyle sgklı çalışan gözükmüyor.Çalismiyor gözükme ihtimali yüksek.gönderdiği para icra kesintisi sonrası 850 TL .Avukatsiz kendim dilekceyle dava açabilir miyim?

   1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

    Merhaba, kendi davanızı açarak takip etmenizin önünde yasal bir engel yoktur. Hak kaybına uğramamak için bir avukattan destek almanızı öneririz.

 8. Sumeyye

  Merabalar , nafaka arttırımı için eski eşimle beraber gidip başvuru yapicaz , ortak başvuru için dilekçe örneği varmıdır acaba , hep tek taraflı başvuru dilekçesi örneği gördüm 🙄

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, örnek dilekçelerimiz sizlere bilgi vermesi amacı ile paylaşılmıştır. İnternet sitemiz haricinde başkaca paylaşılan örnek dilekçemiz bulunmamaktadır.

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba,
   Site de bulunan dilekçe örnek mahiyettedir. Başarılı bir sonuç için; örnek dilekçeyi durumunuza ve taleplerinize uygun olarak özelleştirmeniz ve davayı usulüne uygun olarak takip etmeniz gerekir. Ofisimizden destek almak için iletişim kaynaklarımız aracılığı ile avukatımızdan destek alabilirsiniz

 9. Meryem

  Merhaba 9yil önce 300tl nafaka anlaşmalı olarak bağlandı.ama çok ödeme yapılmadı .dava açtım ama sonuç alamadım şimdi nafaka artırma davası açmak istiyorum.asgari ücretli biri ne kadar nafaka öder?

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Detaylı bilgi almak için ofisimizden hukuki danışmanlık alabilirsiniz.

 10. Esma

  Merhaba her yıl Üfe oranında %40 artış kararı verilmiş bir nafaka davam var. Karşı taraf istinafa götürdü hala istinaf sürecinde ama dava tarihi 13.09.2021 buna göre bağlanan nafakamin artışını yine de dava açarak mi yapmak durumundayım? Artış için karşı tarafı uyarmam yeterli olmaz mı?

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Mahkeme kararının icrasında ortaya çıkan problemler hakkında İcra dairelerine başvurmalısınız. Aile mahkemesince verilen kararın değiştirilmesi; nafakanın artırılması, nafakanın azaltılması veya nafakanın kaldırılması için ise dava yoluna başvurmanız gereklidir.

 11. Selma çolakvermiş

  11sene önce ayrıldık 250 TL bana 250 TL oğlum için nafaka verdi 25 sene evli kaldıktan sonra onun zorlamasıyla ayrıldım şimdiye kadar artırım talep etmedim ama artık güzel maaşı var tek başına yiyor ortak evimizde oturuyo ben kirdayim hakkım olduğunu düşünüyorum zam alabirmiyim

 12. Talip

  Eşimle 2021 yılında anlaşmalı ayrildik. Kendisinin üzerine ankarada bir ev var. Benim ise 2006 model bir arabam bulunmakta ve kirada oturmaktayim. Mahkeme kararinda iştirak nafakasının üfe oraninda artirilmasi karari olduğu halde ve ben bunu düzenli olarak arttirdiğim halde bana nafaka artirim davasi açmiş. Bu yasal mı? İyi çalişmalar dileri.

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba, nafaka artırım davası taraflarca gerekli görüldüğü takdirde açılabilecektir. Açılan bu davaya karşı; karşı dava açılabilecektir. Açılan bu dava neticesinde somut duruma bağlı olarak Aile mahkemesince taleplerin reddine veya kabulüne karar verilebilecektir. Boşanma ve nafaka davalarında uzman bir avukattan; anlaşmalı boşanma protokolü, anlaşmalı boşanma davası kararı ve nafaka artırım dava dosya içeriklerinin değerlendirilmesi için danışmanlık almanızı ve bu tavsiyeler ile yol haritanızı çizmenizi tavsiye ederiz.

 13. Handan

  Boşanma davam bitti fakat tazminat davası açtığım için eski eşim itiraz etti temyize gitti 1 buçuk senedir tazminat davası sonuçlanmadı nafakamı ve çocuğum için aldığım nafakayı dilekçe verip artıra bilir miyim.yoksa davanın sonuçlanmasını beklemem mi gerek

 14. SONGÜL

  Merhaba ben 14 ay önce anlasmali boşandım.iki tane çocuğum var toplamda 7500 lira nafaka aliyorum jendim de calusiyorum.Fakat cocuklarin babasının üzerinde 13 daire ve bir dukkan var emekli ve kira gelirleri var. Cicuklarla ilgilenmiyor.,Çocuklar dersaneyeye gidiyor okul masrafları fazla.maddi manevi herseyleri ile ben ilgileniyorum dava açsam kazanirmiyim

  1. Gözel Hukuk & Danışmanlık

   Merhaba,

   Nafaka artırım davasında değişen durum ve koşullar değerledirilmektedir. Enflasyon ile değişen masraf kalemleri davanızın olumlu sonuçlanması yönünde etki oluşturacaktır.

Cevap Yazın

error: Content is protected !!