Radar Cezasının İptali – İzmir Avukat

Belirenen hız sınırının üzerinde bir hızla araç ile seyahat edildiğinin sabit kamera veya gezici araçlarla tespiti halinde radar cezası diye bilinen idari para cezası kolluk tarafından kişilere uygulanır. Ancak radar cihazlarının teknik durumları ve kişilerin kullanmış oldukları araçların fiziki şartları nedeni ile hatasız bir hız tespiti yapılamadığı gibi hız sınırı da şoför tarafından tam kontrol edilemeyeceği hakkaniyet gereği kabul edilmelidir.

Hız sınırının 1 puan üzerinde seyahat edildiği gerekçesi ile verilen idari para cezasına karşı Sulh Ceza Mahkemelerine yapılan itiraz neticesinde olumlu bir sonuç almanız mümkündür. Şöyle ki;

Radar cezası nedeni ile Isparta Sulh Ceza Mahkemesine yapılan itiraz ile cezalandırma sınırından 1 km fazla hızla gidildiği tespit olunan sürücü hakkında; 1 kilometre hızın sürücü tarafından yol durumuna göre ayarlanmasının kolay olmadığı, hız göstergesinde fark edilemeyecek kadar küçük değerde olduğu, radar cihazının kalibrasyonu yapılsa dahi ufak hata payının hava ve çevre koşullarına göre makul sayılabileceği nedenleri ile ceza kesilmesinin hukuka aykırı olduğu değerlendirilerek ceza iptal edilmiştir.

Bu nedenle kolluk tarafından tarafınıza kesilen trafik cezalarında trafik cezası avukatı ile yapacağınız itiraz ile tarafınıza kesilen cezayı iptal edebilirsiniz.

Cevap Yazın

error: Content is protected !!