Kasten Yaralama Suçu Nedir? İzmir Ceza Avukatı

Kasten Yaralama Suçu Nedir?

İzmir ceza avukatının çalışma konularından olan kasten yaralama suçu, Türk Ceza Kanunu 86. maddesinde hüküm altına alınmıştır.

Kasten yaralama suçu, bir kimsenin vücuduna kasten verilen bir zararı, bir kimsenin vücuduna acı veren sağlık veya algılama yeteneğini etkileyen fiillerin gerçekleştirilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden örneğin kolundan tutup itme veya çekme gibi sair davranışlar kasten yaralama suçunun unsurudur. Kasten yaralama suçu bıçak, silah ve benzeri kesici ve delici aletler kullanmak suretiyle işlenebileceği gibi tokat atmak suretiyle de işlenebilir.

Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralama suçu şikayete tabi iken diğer yaralamalar şikayete tabi değildir.

Şikayet yetkili tüm makamlara emniyete savcılığa yapılabilir.

Ancak şikayet süresi 6 aydır. Aksi halde şikayet hakkı ortadan kalkacaktır.

Kasten yaralama suçunun nitelikli hali ve basit bir tıbbi müdahaleyi aşan hali için soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabi değildir.

Basit nitelikli kasten adam yaralama suçu uzlaşmaya tabidir. Uzlaşma sağlanamadığı durumda yargılama devam edecektir.

İzmir Ceza Avukatının Rolü

Yaralama suçlamasının ciddiyeti ve sonuçları değerlendirildiğinde yargılamanın cezalandırma olmadan da bitebileceği gibi hapis cezası ile de sonuçlanabileceği dikkate alınarak ceza yargılamasında uzman izmir ceza avukatı ile temsil edilmek önem arz etmektedir.

Uzman izmir ceza avukatımıza ulaşmak için iletişim kanallarımız aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

iletişim sayfamız için tıklayınız

Cevap Yazın

error: Content is protected !!