Ceza Yargılamalarında Uzlaşma Nedir? İzmir Ceza Avukatı

İzmir Ceza Avukatı olarak uzlaşmanın usulü ve sonuçları hakkında pek çok soruya cevap olması için uzlaşma hakkında bilgi vermesi için bu yazı hazırlanmıştır.

Suçtan zarar gören kişinin suçun şüphelisi ile anlaşması sonucunda ceza yargılamasının sona ermesidir.

Uzlaşma ile şikayetten vazgeçme birbirlerinde ayrıdır.

Kanunda belirtilen ve soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olan aşağıdaki suçlarda (cinsel saldırı suçları ve etkin pişmanlık hükümleri olan suçlar hariç) uzlaşmak mümkündür:

  • Kasten yaralama suçu (üçüncü fıkrası hariç, TCK madde 86; madde 88),
  • Taksirle yaralama (TCK madde 89),
  • Konut dokunulmazlığının ihlali (TCK madde 116),
  • Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması (TCK madde 234),
  • Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması (dördüncü fıkrası hariç, TCK madde 239),

Şikayetten vazgeçmek doğrudan ceza yargılamasını sona erdirirken, uzlaşmada tarafların anlaşmasıyla suç şüphelisinin ortaklaşa kararlaştırılan şeyi yapmasıyla uzlaşma süreci tamamlanır ve ceza yargılaması biter.

Uzlaşma sürecini uzlaştırmacı yürütür.

Uzlaşma teklifini kabul etmek suçu kabul etmek anlamına gelmemektedir. Uzlaştırmacı aracılığıyla devam eden bu süreçte taraflar birbirleri ile görüşebilir. Bu müzakereler gizli yapılır ve şüpheli hakkında delil olarak da kullanılamaz.

Uzlaşma sürecinin oldukça hızlı yürümesi, şikayetçinin mağduriyetinin daha hızlı bir şekilde giderilmesi, şüpheli hakkında herhangi bir dava açılmaması ve açılmışsa da düşmesi gibi sebeplerle, uzlaşma yolunun tercih edilmesi her iki taraf için de faydalı olacaktır.

Uzman izmir ceza avukatımıza ulaşmak için iletişim kanallarımız aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

iletişim sayfamız için tıklayınız

Cevap Yazın

error: Content is protected !!